Fotogaléria

Kultúrne podujatia

22.ročník prechodu Istebnianskym chotárom

Aj napriek tomu ako vyzeralo počasie, sa poslednú februárovú sobotu uskutočnil 22. ročník prechodu Istebnianskym chotárom. Po celonočnom daždi sa ráno počasie umúdrilo a prestalo pršať. Prezentácia účastníkov sa uskutočnila v Dome kultúry a každý účastník dostal odznak (magnetku) so symbolom prechodu aj s perom.

Pre účastníkov boli pripravené dve trasy. Pre peších čakalo 11 kilometrov a bežkári si mohli dopriať ešte o sedem kilometrov viac. Keďže bola zjazdná na snehu iba od 5. do 15. kilometra, neabsolvoval ju nikto.

V polovici prechodu si stovka účastníkov (najstarší mal 93 rokov, najmladší rok) vychutnala domáce šišky s teplým čajom (pre najmenších bola pripravená malá sladkosť) a zohriať sa mohla pri ohníčku.

Po návrate z prechodu čakala v Dome kultúry na všetkých zúčastnených chutná kapustnica a prezentované boli fotky z viacerých posledných prechodov, kde si mnohí zaspomínali.

Obec Istebné chce týmto poďakovať všetkým, ktorý sa na 22. ročníku zúčastnili a všetkých pozýva na ďalší ročník.

Stretnutie jubilantov za rok 2022

Dňa 16.02.2023 sa v Kultúrnom dome v Istebnom uskutočnilo stretnutie jubilantov, ktorí v roku 2022 oslávili krásne životné jubileá. Jubilantom sa prihovoril starosta obce a poďakoval im za ich celoživotnú prácu. Zaželal im pevné zdravie a ďalšie roky naplnené pocitom spokojnosti a šťastia v kruhu svojich najbližších. Záver slávnosti patril posedeniu pri malom občerstvení.

Uvítanie detí do života obce narodených v roku 2022

Dňa 16.02.2023 sa uskutočnilo slávnostné uvítanie detí do života našej obce narodených v roku 2022. Starosta obce privítal rodičov aj detičky v zasadačke Obecného úradu v Istebnom slávnostným príhovorom. Toto milé stretnutie spríjemnili svojim krátkym programom deti z materskej školy. Našim najmenším spoluobčanom prajeme šťastný a úspešný život plný radosti a zdravia a ich rodičom veľa trpezlivosti, lásky , ale aj zodpovednosti pri výchove svojich ratolestí.

Ples OŠK 2023

Ples OŠK dopadol na výbornú.

14.ročník  ORAVA CUP ISTEBNÉ 2023 ovládol SOKOL LIESEK

V Dolnom Kubíne sa v piatok 6.1.2023 uskutočnil už 14ročník halového futbalového turnaja dorastu U19,ktorý sa hral o pohár starostu obce Istebné.Turnaj organizovalo športové združenie OR-LI,v spolupráci s OŠK Istebné a obcou Istebné.Turnaja sa zúčastnilo až 12družstiev,ktoré boli rozdelené do dvoch skupín po šesť.Z každej skupiny postupovali do ďalších bojov iba dve najlepšie družstvá a tak kto chcel postúpiť ,nesmel v zápasoch v skupinách zaváhať.Do posledného zápasu v skupinách sa tak hralo o postup a zápasy mali veľmi pekné tempo a super atmosféru.

Už prvý zápas turnaja priniesol pre nás potešujúce prekvapenie,keď naši hráči z Istebného pod vedením trénera Michalica Jána ml.porazili 1:0 družstvo z D.Kubína U17.Následne porazili naši futbalisti aj Zázrivú 1:0 a s Dlhou sme remizovali 1:1,keď Dlhá dala gól len pár sekúnd pred koncom zápasu.Následne sme nestačili na Tvrdošín 0:1 a ani na ružomberský výber Young Talents 0:4.Celkovo sme obsadili na turnaji siedme miesto,ale určite sme s predvedenou hrou patrili k ašpirantom na postup zo skupiny.Vzhľadom k tomu,že sme mali dostatok hráčov,čo nás veľmi teší,na turnaji sme postavili až dve naše družstvá.V tom druhom vedenom trénerom Gregorom Bartošom nastúpili prevažne mladí futbalisti,vekom na hranici žiakov,ale ani tento náš výber sa na turnaji nestratil a nazbieral množstvo skúseností.Ale poďme už k celkovým výsledkom.Skupinu A zvládol najlepšie Tvrdošín,ktorý so štyrmi víťazstvami a jednou remízou postúpil z prvého miesta.O jediné body ho obral za remízu len výber z Ružomberka Young Talents,ktorý postúpil do semifinále z druhého miesta.Tí v skupine okúsili aj horkosť prehry,keď ich po výsledku 0:3 porazil Dolný Kubín U17,ktorý nazbieral v skupine o jeden bod menej a tak im postup o ten bod unikol.V skupine B boli dve družstvá Liesek a Hybe,ktoré získali zhodne po 12bodov.O prvom či druhom mieste tak nakoniec rozhodol vzájomný zápas a ten po výhre 4:0 vyšiel lepšie Liesku.Za nimi skončili na nepostupovom treťom mieste hráči D.Kubína U19.Semifinálové miestenky tak boli rozdané.V prvom zápase sa stretli Hybe a Tvrdošín a v zápase napriek mnohým šanciam gól nepadol.Prišlo tak k predĺženiu a v ňom o postupe rozhodlo zlatým gólom družstvo Tvrdošína.Druhé semifinále obstaral Liesek a Young Talents.Po výsledku 3:0 sa z postupu do finále tešil Liesek.V zápase o tretie miesto bol lepším družstvom Young Talents,aj keď im príkladne Hybe vzdorovalo.Yong Talents ale po výsledku 2:1 získali na tomto turnaji bronzové medaile.Finále obstaral Tvrdošín a Liesek,víťazi svojich skupín,to znamená,že sa bezpochyby vo finále stretli dve najlepšie družstvá na turnaji.Liesek bol v zápase aktívnejší a skóre narástlo už na 4:0,Tvrdošínu sa v závere podarilo aspoň skorigovať výsledok.Po výsledku 4:1 sa tak z víťazstva na turnaji tešil Liesek,čo by pred turnajom málokto čakal.Za svoju hru si však víťazstvo plne zaslúžili a tak im starosta obce Istebné Martin Kováčik odovzdal pohár za celkové prvenstvo na tomto turnaji a z rúk hlavného organizátora Jána Michalica a predsedu OŠK Istebné Juraja Bednára si zas prevzali zlaté medaile.Tie strieborné zas patrili Tvrdošínu a bronzové za tretie miesto išli pre YOUNG Talents.Turnaj prišiel podporiť aj trojnásobný najlepší futbalista Slovenska Dušan Tittel,ktorý zároveň venoval loptu so svojim podpisom najlepšiemu hráčovi na turnaji.

Michalic Ján st.,hlavný organizátor

Mikulášska kvapka krvi

Hovorí sa, že krv darujú ľudia, ktorí sa na svet pozerajú srdcom. Dňa 8.decembra sme sa presvedčili, že o takýchto ľudí nie je v obci Istebné a okolí núdza. Darovania krvi sa zúčastnilo 41 dobrovoľných darcov. Všetkým darcom za ich obetavý čin veľmi pekne ďakujeme. Poďakovanie patrí aj členkám miestneho spolku Červeného kríža a zamestnancom NTS v Martine.

Mikuláš

Deti z Istebného potešil príchod sv. Mikuláša s pomocníkmi – anjelom a čertom v utorok 6.12.2022.
Kultúrny dom plný nedočkavých detičiek privítal uja Mikuláša, ktorý im priniesol balíček sladkostí a rozsvietil vianočný stromček. Deti zo ZŠ s MŠ Istebné Mikulášovi zaspievali a zarecitovali .

Súťaž vo varení kapustnice 2022

Dňa 26.11.2022 sa v našej obci uskutočnila súťaž vo varení kapustnice. Súťaže sa zúčastnilo až 14 družstiev. Výherným družstvám gratulujeme a pridávame pár fotiek z tejto akcie.

Deň obce

Deň obce konaný v sobotu 24. septembra v našej obci zvládnutý super. Prialo nám hlavne krásne jesenné počasie. Na svoje si mohli prísť všetky vekové kategórie, od detí, cez vystúpenia rôznych folklórnych súborov a kapiel, až po účastníkov sprievodu po obci na traktoroch a motorkách. Ďakujeme všetkým organizátorom, účinkujúcim, predávajúcim v stánkoch, ale aj tým, ktorí sa prišli na program pozrieť. Tešíme sa na ďalší ročník.

Pochod po partizánskom chodníku

Obec Istebné spoločne s Obcou Párnica a ich občanmi si dňa 28.08.2022 pripomenuli a uctili pamiatku, padlých počas 2. svetovej vojny a Slovenského národného povstania položením vencov. Turisticky naladení,  pochodom z Istebného cez Párnické Bralo do Lučivnej, sme sa za trochu daždivého počasia vybrali po potulkách a spomienkach na bojové akcie partizánov a jednotiek slovenskej armády proti hitlerovským vojskám nemeckej armády. Pri pomníku v Lučivnej sme si vypočuli z úst najstaršieho účastníka bojov a člena SZPB pána Jaroslava Prokopa, ktorý sa tento rok dožíva úctyhodných 97 rokov, skutočné a pravdivé výroky bojov, ktorých sa sám zúčastnil a prezentoval ich nám, našim deťom. Nezabúdajme na našich osloboditeľov, ktorí museli brániť našu slobodu a spravodlivosť so zbraňou v ruke. Zachovávajme a šírme myšlienky slobody, mieru a lásky človeka k človeku. Vychovávajme naše generácie k spolupráci, vzájomnej solidarite, úcte a mieru. Veď tak ľahko sa dá sloboda stratiť, ako to vidíme aj dnes, ale ťažko, za cenu obrovských obetí sa získava späť!

38. ročník Memoriál Ondreja Dzubáka a 130. rokov založenia DHZ v Istebnom – Športovo spomienkový deň – 16. júl 2022

Od minulosti, kedy mali hasiči ako hlavnú úlohu hasenie požiarov, chrániť životy a majetok obyvateľstva, sa úlohy hasičstva značne rozšírili. V súčasnosti zasahujú okrem požiarov, aj pri dopravných nehodách, hromadných haváriách, živelných pohromách a rôznych záchranných prácach. Nezanedbateľná je aj osvetová činnosť ohľadom poučenia obyvateľstva a kontroly požiarneho zabezpečenia budov a rodinných, či bytových domov. A aby toho nebolo málo, v neľahkých časoch koronakrízy, ktorá sa s nami zahráva už po dva roky, sa dobrovoľní hasiči  podieľali na dezinfekcii verejných priestorov a verejných budov, pomáhali pri testovaní obyvateľstva, roznášali rúška. Tiež sa vždy zapoja do pátracej akcie po nezvestných občanoch, vypomôžu brigádnicky v obci, či z toho veselšieho súdka postavia májku, zorganizujú fašiangy, alebo akcie pre deti. Kus práce a nespočetné hodiny vykázali aj pri rekonštrukcii hasičskej zbrojnice v našej obci. Myslím, že toto šľachetné poslanie našich hasičov je potrebné na danej úrovni aj podporovať.  Za ich prácu, a hlavne množstvo dobrovoľníckych hodín, im patrí VEĽKÉ ĎAKUJEM! Pri 130. výročí založenia zboru boli ocenení nasledovní dobrovoľníci: Ferančík Ján, Ferančík Vladimír, Katreniak Miroslav a Lehotský Ondrej za dlhoročnú a obetavú prácu v organizácii;

Behro Rastislav (predseda DHZ) a Marián Kytas (veliteľ DHZ)  za pomoc pri zásahoch, zveľaďovaní hasičskej zbrojnice, prácu s mládežou a rozvoj obce,

Igor Zaťko, Matej Leško, Lenka Jurčíková, Patrik Jurčík a Tamara Ďurčíková za pomoc pri zveľaďovaní hasičskej zbrojnice, práce s mládežou a rozvoj obce,

Dzúrik Peter, Černický Roman a Kytas Ľubomír za pomoc pri zveľaďovaní hasičskej zbrojnice a rozvoj obce;

Veľmi významnou udalosťou v obci je konanie Memoriálu Ondreja Dzubáka, ktorého sa zúčastňujú aj okolité obce a hostia. V tomto roku je to už 38. ročník, v čom chceme i naďalej spoločne pokračovať. Z tohto ročnej súťaže si prvenstvo v kategórii mužov odniesol DHZ Liptovská Teplá, druhé miesto zostalo doma a tretie miesto zmiešaná skupina súťažiacich TSI.

V kategórii žien prvenstvo zožali Slovany a druhé miesto Turčiansky Ďur.

Naši najmenší-kategória Plameň, prvenstvo poputovalo do Rabče, druhé miesto Hruštín a tretie Záskalie.

Víťazom gratulujeme, všetkých zúčastnených pozývame na ďalší ročník memoriálu Ondreja Dzubáka a veríme, že takéto útoky hasičov budú prevádzané len a len súťažne a čo najmenej pri vážnych zásahoch v obciach.

Oravské futbalové leto 2022

V Istebnom sa v dňoch 8.-9.7.2022. uskutočnila veľká futbalová akcia pod názvom Oravské futbalové leto. Pod týmto názvom turnaje zorganizoval tandem  Michalic Ján st. a Michalic Ján ml. v spolupráci s obcou Istebné a aj tentokrát mali turnaje prívlastok „futbalový turnaj o pohár starostky obce Istebné“. Turnaj mediálne podporili My Oravské noviny. Turnaj bol  tentokrát pripravený pre dve vekové kategórie. V piatok 8.7. to bol turnaj dorastu U 19, kde sa vo vzájomných zápasoch stretli družstvá OŠK Istebné, TJ Fatran Zázrivá a TJ Oravan Oravská Jasenica. Víťazom sa stala Oravská Jasenica, ktorá v oboch zápasoch dominovala. Na druhom mieste s troma bodmi skončilo domáce Istebné a na treťom mieste bez bodu nakoniec skončilo družstvo Zázrivej. Na turnaji sme privítali aj vzácneho hosťa Dušana Tittela, trojnásobného najlepšieho futbalistu Slovenska, ktorý zahájil turnaj a zúčastnil sa aj vyhlásenia výsledkov. Svojou špeciálnou cenou potešil najlepšieho strelca Martina Hvolku z Oravskej Jasenice. Spolu s ním sa o zdarný priebeh turnaja dorastencov pričinila aj starostka obce Istebné Lýdia Fačková, ktorá pre zúčastnené družstvá pripravila ceny a svojim slovom mladých hráčov inšpirovala do ďalšieho športového života.

Na druhý deň v sobotu 9.7. sa za účasti 10 družstiev rozpútali zápasy hlavného turnaja a to  internacionálov 35+. Turnaja sa zúčastnili družstvá od Hlohovca po poľské Bielsko Biala. Družstvá boli rozdelené do dvoch skupín a hrali sa vždy dva zápasy súbežne. O dobrú atmosféru sa staral už tradične komentátor akcie Dušan Galbavý a rozhodcovskej úlohy sa výborne zmocnili Daniel Mensár a Patrik Márer. O ozvučenie celej akcie sa postaral DJ Mark. Skupinu A vyhrali hráči Handlovej a skupinu B zas domáce Istebné, to pre nich zároveň znamenalo priamy postup do semifinále. V boji o semifinále sa tak stretli Nižná s Hlohovcom a zápas skončil pomerne hladko v prospech oravského zástupcu, s výsledkom 6:1. V druhom štvrťfinále prehrávali Or-Li pomerne rýchlo so Zázrivou 0:3, ale dokázali sa ešte k Zázrivej priblížiť na rozdiel jedného gólu, ale na viac už nemali síl a ani potrebného pokoja v zakončení a tak sa pre orlov turnaj po výsledku 2:3 skončil. V prvom semifinále Zázrivá vyradila oddýchnutú Handlovú po výsledku 4:2 a v druhom si zas Istebné poradilo s Nižnou 4:1. Pred finále bol zápas o tretie miesto, kde si Handlová poradila pomerne hladko s Nižnou 3:0 a už sa čakalo na derby finále Istebné-Zázrivá. Kto však čakal vyrovnaný zápas ostal prekvapený. Istebné si išlo ľahko za svojim cieľom a strieľalo jeden krajší gól ako druhý. Zázrivej v tomto zápase nič nevychádzalo a výsledok 4:0 je veľavravný. Istebné prešlo celým turnajom bez straty bodu a zaslúžene turnaj ovládli a prevzali si z rúk organizátorov a starostky obce Lýdie Fačkovej pohár a medaile za celkový triumf.

Opomenúť nechceme ani ostatné družstvá na turnaji, ktoré sa rovnakou mierou pričinili o zdarný priebeh akcie. Povestný čierny Peter ostal na kopačkách hráčom z Poľska, ktorí ani v poslednom zápase o 9 miesto nenašli recept na víťazstvo a podľahli hráčom zo Slovian od Martina 2:3. Prekvapením je aj výsledok CyS Žilina, ktorých sme pasovali do role favorita. Kvalita ostatných družstiev sa však ukázala a im tak po víťazstve proti Príbovciam ostalo „len“ siedme miesto a Príbovce tak odsunuli po výsledku 4:0 o priečku nižšie. Zápasy na Oravskom futbalovom lete tak  dopísali svoju kapitolu. Smútiť však netreba, zadosťučinením bola vďaka a spokojnosť všetkých zúčastnených a aj to vie hriať na srdci. S prianím pevného zdravia a úprimným poďakovaním všetkým, ktorí sa výborne zmocnili úlohy spoluorganizátora, sa tešíme na skoré stretnutie pri ďalších nami organizovaných futbalových akcií.

Michalic Ján, hlavný organizátor

Cyklotúlačka

A opäť sa nám potvrdilo naše heslo „Oci, mami, šliapte s nami“

Už tretí ročník rodinnej cyklotúlačky odštartovali rodičia s deťmi 3. júla 2022 o 10,00 hodine v Istebnianskej doline. Všetci cyklo a prírodno chtiví sa stretli a spoločne sa vydali na potulky okolo Lysice pripravenými štyrmi trasami podľa náročnosti a typov bicyklov. Rodičia s deťmi si to poctivo odšľapali, ale nebanovali. Po skončení cyklotúry ich čakal chutný guláš, langoše, burgery, niečo sladké pod zub, kofola, či pivko.

No a na záver, chalani z Vyšného Kubína pod názvom kapely P.O.H., trošku chladné počasie v Istebnianskej doline spríjemnili nádhernými pesničkami. Pre všetkých to boli znova nezabudnuteľné chvíle v prírode, spoločné rozhovory a stretnutia s novými ľuďmi, priateľmi a známymi. Všetkým, ktorí pomohli zorganizovať ďalší ročník ďakujeme a s cyklistami sa stretneme opäť o rok.

Otcovská kvapka krvi

Ľudská krv je vzácna a nenahraditeľná tekutina a jej darovanie je vysoko humánny čin. Každá kvapka krvi je vzácna. V našej obci sme sa  už tretí krát stretli s dobrovoľníkmi na „Otcovskej kvapke krvi“, ktorú organizujeme na Deň otcov. Otcovská kvapka krvi 9.6.2022 tak pomohla dobrej veci. Ďakujme všetkým darcom, ako aj prvodarcom, dievčatám miestneho spolku Červeného kríža v Istebnom, obecnému úradu a v neposlednom rade vedeniu Národnej transfúznej stanici v Martine, ktorá túto tekutinu odoberá a odovzdáva ďalej, aby tak prispela k záchrane ľudských životov. Ešte raz všetkým  VEĽKÉ ĎAKUJEME!

Deň matiek

Kytičkou básní, spevu a riekaniek poďakovali aj naši žiaci zo základnej školy s materskou školou svojim mamám, starým mamám  v prvomájovú nedeľu v kultúrnom dome v Istebnom. Za bohatý program im ďakujeme, ako aj pani učiteľkám, ktoré ho s nimi s láskou pripravili. Krátko sa mamám a starým mamám prihovorili aj pani riaditeľka Magdaléna Požárová a starostka obce Lýdia Fačková.

Stavanie mája

Rok sa s rokom stretol a my sme v Istebnom opäť mohli tak ako pred pandémiou, všetci spoločne privítať prichádzajúcu jar a postaviť pre všetky dievčatá z obce máj.  … jar je tu, tá ktorá do nás vlieva novú energiu, nový život, tráva má nádhernú zelenú farbu, vzduch je plný omamných vôní… V predvečer prvého mája naši hasiči spolu so sprievodným programom našich detí a folklórnej skupiny Studničky z Veličnej postavili máj pre dievčatá obce. Takže celý mesiac bude našu obec zdobiť krásny 21 metrový máj.

Deň obce

Všetko, čo sme si na Deň obce priali a pripravovali, vyšlo perfektne. Iba počasie sa s nami trošku zahralo, ale vôbec nám to nevadilo. Celý program prebiehal v kultúrnom dome. Von, pred kultúrnym domom sa varili guláše a iné dobré špeciality, šantili deti pri rôznych hrách a atrakciách, nálada bola skvelá, ľudia sa postretávali, porozprávali, zabavili. Z programu si vybral každý to svoje, veď sa dalo na čo pozerať. Najkrajšie zážitky si však každý odnášame v pamäti. Obec Istebné ďakuje všetkým občanom za krásnu atmosféru, ktorú vytvorili; rodákom, ktorí sa radi vracajú do našej obce; všetkým účinkujúcim v programe a predovšetkým chceme vyjadriť veľkú vďaku sponzorom, ktorí podujatie a program podporili. Tiež ďakujeme organizátorom podujatia, poslancom a spoločenským zložkám a organizáciám, ktorí sa zapojili do zorganizovania Dňa obce Istebné 2018.

Memoriál Dzubáka 2018

Obecná knižnica

Športové podujatia

17. ročník zimného prechodu Istebnianskym chotárom

Nadšenci turistiky spolu s Miestnym odborom Matice Slovenskej a dobroboľníkmi v obci zorganizovali 5. februára 2017 už 17. ročník prechodu Istebnianskym chotárom, ktorého sa zúčastnilo 110 účastníkov.

 V polovici 18-kilometrovej bežkárskej trate si mohli oddýchnuť a občerstviť sa priamo na Koniarke. Účastníci si pochutnali na vynikajúcich šiškách a koláčikoch, teplom čaji a mohli si opiecť aj klobásku, či slaninku. Celou trasou ich sprevádzal aj maskot Oravy – Vladko Jančoška. Po prejdení trasi, či už na bežkách, alebo aj pešo, čakala účastníkov prechodu v kultúrnom dome teplá kapustnica a posedenie pri hudbe.

Organizátorom ďakujeme a turistov zimného prechodu pozývame na ďalší ročník.

10. ročník halového futbalového turnaja dorastu ORAVA CUP 2017 Istebné

10. ročník tradičného halového futbalového turnaja dorastu ORAVA CUP 2017 Istebné zorganizoval dňa 28. 1. 2017 v hale na Kňažej Obecný športový klub Istebné pod záštitou obceIstebné. 

Turnaja sa zúčastnilo 10 dorasteneckých družstiev – Istebné, Zázrivá, Belá, Oravská Jasenica, Chlebnice, Nededza, Dolný Kubín, Rabča, Oravský Podzámok a Dlhá nad Oravou. Dorastenci ukázali svoje výkony, odvahu v hre a aj skvelé výsledky.

Výsledky:

  • 1. miesto – ŠK Belá
  • 2. miesto – OŠK Nededza
  • 3. miesto – MFK Dolný Kubín
  • 4. miesto – OŠK Istebné

Vyhlásení a ocecení boli tiež:

  • najlepší strelec – 11 gólov – Kristián Šeliga z MFK Dolný Kubín
  • najlepší brankár – Samuel Holeš z OŠK Istebné
  • najlepší hráč – Ján Ďurčák z ŠK Belá

Organizátorom ďakujeme a futbalovým manschaftom prajeme stále lepšie a lepšie výsledky, vytrvalosť, odvahu a usilovnosť nie len na športovom poli, ale aj v škole a súkromnom živote.

Trojkráľový hokejový turnaj

Trojkráľový hokejový turnaj dokázal, že mladí Istebňania vedia s chuťou športovať a aj sa zabávať. 

Amatérske družstvá, ktoré sa v priebehu hodiny zostavili, si zahrali zápasy „každý s každým“, víťazi boli odmenení a všetci si pochutili aj na opekaných špekáčikoch, ktoré mládež s radosťou poopekala a zohriala sa tak pri ohníčku za mrazivého piatkového počasia. 

Zbor pre občianske záležitosti

Noví občiankovia našej obce

Jubilanti v roku 2019