Preskočiť na obsah

Oravské futbalové leto 2022

Zverejnené 10.7.2022.

Kategória

V Istebnom sa v dňoch 8.-9.7.2022. uskutočnila veľká futbalová akcia pod názvom Oravské futbalové leto. Pod týmto názvom turnaje zorganizoval tandem  Michalic Ján st. a Michalic Ján ml. v spolupráci s obcou Istebné a aj tentokrát mali turnaje prívlastok „futbalový turnaj o pohár starostky obce Istebné“. Turnaj mediálne podporili My Oravské noviny. Turnaj bol  tentokrát pripravený pre dve vekové kategórie. V piatok 8.7. to bol turnaj dorastu U 19, kde sa vo vzájomných zápasoch stretli družstvá OŠK Istebné, TJ Fatran Zázrivá a TJ Oravan Oravská Jasenica. Víťazom sa stala Oravská Jasenica, ktorá v oboch zápasoch dominovala. Na druhom mieste s troma bodmi skončilo domáce Istebné a na treťom mieste bez bodu nakoniec skončilo družstvo Zázrivej. Na turnaji sme privítali aj vzácneho hosťa Dušana Tittela, trojnásobného najlepšieho futbalistu Slovenska, ktorý zahájil turnaj a zúčastnil sa aj vyhlásenia výsledkov. Svojou špeciálnou cenou potešil najlepšieho strelca Martina Hvolku z Oravskej Jasenice. Spolu s ním sa o zdarný priebeh turnaja dorastencov pričinila aj starostka obce Istebné Lýdia Fačková, ktorá pre zúčastnené družstvá pripravila ceny a svojim slovom mladých hráčov inšpirovala do ďalšieho športového života.

Na druhý deň v sobotu 9.7. sa za účasti 10 družstiev rozpútali zápasy hlavného turnaja a to  internacionálov 35+. Turnaja sa zúčastnili družstvá od Hlohovca po poľské Bielsko Biala. Družstvá boli rozdelené do dvoch skupín a hrali sa vždy dva zápasy súbežne. O dobrú atmosféru sa staral už tradične komentátor akcie Dušan Galbavý a rozhodcovskej úlohy sa výborne zmocnili Daniel Mensár a Patrik Márer. O ozvučenie celej akcie sa postaral DJ Mark. Skupinu A vyhrali hráči Handlovej a skupinu B zas domáce Istebné, to pre nich zároveň znamenalo priamy postup do semifinále. V boji o semifinále sa tak stretli Nižná s Hlohovcom a zápas skončil pomerne hladko v prospech oravského zástupcu, s výsledkom 6:1. V druhom štvrťfinále prehrávali Or-Li pomerne rýchlo so Zázrivou 0:3, ale dokázali sa ešte k Zázrivej priblížiť na rozdiel jedného gólu, ale na viac už nemali síl a ani potrebného pokoja v zakončení a tak sa pre orlov turnaj po výsledku 2:3 skončil. V prvom semifinále Zázrivá vyradila oddýchnutú Handlovú po výsledku 4:2 a v druhom si zas Istebné poradilo s Nižnou 4:1. Pred finále bol zápas o tretie miesto, kde si Handlová poradila pomerne hladko s Nižnou 3:0 a už sa čakalo na derby finále Istebné-Zázrivá. Kto však čakal vyrovnaný zápas ostal prekvapený. Istebné si išlo ľahko za svojim cieľom a strieľalo jeden krajší gól ako druhý. Zázrivej v tomto zápase nič nevychádzalo a výsledok 4:0 je veľavravný. Istebné prešlo celým turnajom bez straty bodu a zaslúžene turnaj ovládli a prevzali si z rúk organizátorov a starostky obce Lýdie Fačkovej pohár a medaile za celkový triumf.

Opomenúť nechceme ani ostatné družstvá na turnaji, ktoré sa rovnakou mierou pričinili o zdarný priebeh akcie. Povestný čierny Peter ostal na kopačkách hráčom z Poľska, ktorí ani v poslednom zápase o 9 miesto nenašli recept na víťazstvo a podľahli hráčom zo Slovian od Martina 2:3. Prekvapením je aj výsledok CyS Žilina, ktorých sme pasovali do role favorita. Kvalita ostatných družstiev sa však ukázala a im tak po víťazstve proti Príbovciam ostalo „len“ siedme miesto a Príbovce tak odsunuli po výsledku 4:0 o priečku nižšie. Zápasy na Oravskom futbalovom lete tak  dopísali svoju kapitolu. Smútiť však netreba, zadosťučinením bola vďaka a spokojnosť všetkých zúčastnených a aj to vie hriať na srdci. S prianím pevného zdravia a úprimným poďakovaním všetkým, ktorí sa výborne zmocnili úlohy spoluorganizátora, sa tešíme na skoré stretnutie pri ďalších nami organizovaných futbalových akcií.

Michalic Ján, hlavný organizátor